Bieganie to ogólnorozwojowy sport, dzięki któremu możesz się odchudzić i poprawić swoją kondycję fizyczną. Co bardzo ważne, bieganie jest sportem dla każdego, dla kobiet i mężczyzn, dla młodych i starszych wiekiem. Tylko wąska grupa osób z bardzo dużą nadwagą lub poważnymi schorzeniami nie może uprawiać tego typu sportu. Zdecydowana większość z nas może biegać i to nawet kilka razy w tygodniu. Wystarczy wygospodarować chwilę czasu wolnego, znaleźć atrakcyjne miejsce do biegania i zaopatrzyć się w odpowiednie buty, na przykład w trailowe obuwie Altra i w wygodny strój sportowy.

Bieganie po asfalcie czy po szutrach?

bieganie o zachodzie słońcaBiegać możemy po różnych rodzajach nawierzchni. Najczęściej biegamy po nawierzchniach bitumicznych, betonowych i po drogach gruntowych oraz nawierzchniach szutrowych. Te pierwsze charakteryzują się wysokim stopniem twardości, ale i równą powierzchnią. Dla naszych stóp, dla stawów skokowych i kolanowych, zdecydowanie lepszą opcją jest jednak bieganie po nawierzchniach naturalnych, szutrowych. Jeśli zamierzamy biegać po drogach gruntowych, po lesie lub po górach, potrzebne będą nam buty o specjalnym rodzaju podeszwy. Przykładem mogą być trailowe buty Altra, które wyposażone są w podeszwę z wyraźnie zarysowanym protektorem i z wytrzymałą cholewę, która dobrze radzi sobie z błotem, wodą, a także z drobnymi kamieniami, piaskiem czy kurzem.

Czym powinny wyróżniać się dobre buty trailowe?

Profesjonalne obuwie trailowe, takie jak wspomniane już wcześniej buty Altra do biegania po górach i szutrach, standardowo wyposażone jest w dość sztywną, grubą podeszwę z protektorem, który minimalizuje ryzyko poślizgnięcia się i chroni stopy przed nierównościami terenu, przed ostrymi kamieniami, korzeniami wystającymi z podłoża, szyszkami czy patykami leżącymi na drodze, po której biegniemy. Buty Altra wyposażone są także w mocną cholewę i mnóstwo dodatkowych systemów, które wpływają na komfort biegu. Takie buty posiadają specjalne wzmocnienia wokół palców, chroniąc je przed urazami i minimalizując ryzyko otarć, czy w dodatkowe usztywnienia wokół kostek, co minimalizuje ryzyko przypadkowego skręcenia.