Rajstopki dla dzieciSystematyczne pranie rajstop jest tak samo ważne, jak systematyczne pranie bielizny czy odzieży wierzchniej tj. spodnie, sukienki, koszulki, bluzki, sweterki i wielu innych rzeczy, z których korzystamy w życiu codziennym. Oczywiście jedne osoby decydują się na pranie rajstop po jednokrotnym ich użyciu, dla innych może być to okres nieco dłuższy. Wszystko zależy od własnych preferencji i indywidualnie postrzeganych kwestii związanych z higieną osobistą czy szeroko pojmowaną czystością.

Delikatne rajstopki damskie, ze względu na cieniutką strukturę materiału, z jakich je wykonano, są rzeczami trudnymi w praniu, dlatego zwykle pierze się je ręcznie. Oczywiście można także zdecydować się na opcję prania w pralce automatycznej, ale w tym przypadku najlepiej schować je w specjalnym woreczku przeznaczonym do prania rzeczy delikatnych. To zapobiegnie ich przypadkowemu uszkodzeniu podczas wirowania w pralce, a także ochroni przed rozciągnięciem czy zafarbowaniem. Pomimo stosowania specjalnych woreczków, rajstopki podobnie jak pozostałą część garderoby warto rozdzielić na rzeczy kolorowe i białe. W ten sposób chronimy je przed utratą swojego pierwotnego koloru w czasie prania.

Decydując się na opcję prania ręcznego, należy się do niego odpowiednio przygotować. Rajstopy, podobnie jak inne rzeczy o delikatnej strukturze, nigdy nie powinny być prane w gorącej wodzie, ponieważ mogą się skurczyć. Do miski lub wanny nalewamy zatem letnią wodę i dodajemy do niej niewielką ilość detergentu. Najlepiej zdecydować się na użycie płynu do prania dedykowanego dla rzeczy delikatnych (płyn szybko rozprowadzi się nawet w chłodnej wodzie, w przypadku klasycznego proszku jego dokładne rozpuszczenie w letniej wodzie może zabrać znacznie więcej czasu). Obecnie na rynku znajdziemy wiele rodzajów tego typu środków, także z ich zakupem nie powinno być najmniejszego problemu.

W tak przygotowanej wodzie każdą parę rajstop pierzemy osobno, by nie doprowadzić do ich przypadkowego uszkodzenia. Po zamoczeniu rajstopki należy kilkakrotnie, bardzo delikatnie przetrzeć, a następnie zostawić w wodzie na około pół godziny, tak by detergent mógł wykonać za nas pozostałą część pracy. Po tym czasie rajstopy należy opłukać pod bieżącą, zimną lub letnią wodą, a następnie osuszyć ostrożnie je wyciskając – nadmiar wody można usunąć kładąc je na ręczniku i przyciskając drugim ręcznikiem. Rajstopki nigdy nie powinny być suszone na ostrym słońcu lub na kaloryferze, ponieważ zwyczajnie mogą się skurczyć. Nie warto również wieszać ich na sznurku, ponieważ mogą się wyciągnąć – najlepiej suszyć je na płasko.