Pochodząca od francuskiego "pochette" polska nazwa poszetki jest synonimem elegancji. Odpowiednio dobrana kolorystycznie i złożona chusteczka, umieszczona w górnej kieszonce marynarki, zwanej brustaszą, to oznaka świadomego podejścia do stroju u mężczyzn, którzy chcą być uważani za dobrze ubranych.
Poszetka może być składana na kilka różnych sposobów, jednak nie oznacza to, że można ją niedbale wetknąć do kieszonki. Metody jej składania - od podstawowej, opierającej się na nierównoramiennym trójkącie, poprzez odpowiednio zrolowaną, po bardziej zaawansowany wzór w postaci trzech stopni - można poznać na specjalnych kursach. W dobie internetu można szukać instrukcji również w sieci.
Kolor poszetki powinien być dobrany do krawata, jednak istotne jest założenie, że tonacja kolorystyczna ma być zbliżona, ale niejednolita. Najbardziej elegancka jest poszetka biała, zakładana przy okazji uroczystych spotkań i imprez do stroju wieczorowego. Można ją jednak z powodzeniem stosować również w ciągu dnia, nawet do sportowej marynarki.