Dzisiejsza moda męska ma do zaoferowania bardzo wiele  modeli i krojów spodni - z długą nogawką, z krótką nogawką, z nogawką prostą, szeroką lub zwężaną, eleganckie, casualowe, dżinsowe, materiałowe, dresowe, garniturowe. Wszystko to zależy od potrzeb mężczyzny, od okazji, na jaką ich potrzebuje, od budowy jego ciała, od gustu oraz dodatków, jakie ma zamiar założyć.

Spodnie męskie - co wybrać?

Jednym z modniejszych modeli spodni męskich, które aktualnie królują na rynku są chinosy - najprawdopodobniej wynika to z ich uniwersalności. Ponieważ chinosy pasują prawie do każdego typu męskiej sylwetki, praktycznie do każdej okazji, można je połączyć ze sportową bluzą, lub eleganckim, kaszmirowym swetrem. A w dodatku są bardzo wygodne.

Czym są chinosy? To spodnie męskie, z założenia (lecz niekoniecznie) bawełniane, które zostały "wymyślone" już w XIX wieku przez brytyjską armię w celu kamuflażu - były to białe, wojskowe spodnie, które farbowano naturalnymi barwnikami, by mniej rzucać się w oczy.  Następnie produkowane były przez markę Lewis, słynącą teraz głównie z produkcji dobrych gatunkowo dżinsów.

Ich cechą charakterystyczną są skośne kieszenie z przodu oraz tylne wewnętrzne - i jest to właściwie już jedyny obowiązujący wyznacznik tego typu spodni, ponieważ niektórzy projektanci odchodzą od tradycyjnego, bawełnianego materiału - znaleźć możemy teraz nawet chinosy wykonane ze sztruksu.

Rozróżniamy dwa rodzaje spodni typu chino: regularne oraz slim. Pierwsze charakteryzują się tym, że szerokość nogawki zwęża się proporcjonalnie, natomiast szerokość w udzie jest większa niż w przypadku tych drugich, które w udach są wąskie, a im dalej w dół, tym węższe się stają. Dlatego odpowiednio: spodnie typu regular nadają się dla mężczyzn o większej budowie, a slim to spodnie dla mężczyzn o szczupłych nogach.

Z czym to "ugryźć"?

Spodnie męskie chinosy można łączyć z luźnym, sportowym stylem - dodając do stylizacji np. trampki oraz bluzę z kapturem. By nasz outfit wyglądał bardziej elegancko, można wybrać koszulę, włożyć ją do spodni, lub puścić luźno. I zależnie od pory roku - może być to koszula na krótki rękaw, z dobrze dobranymi espadrylami - na lato, a na chłodniejsze dni - koszula z długim rękawem i eleganckie półbuty.

Wszystko zależy już od naszego gustu, wyczucia stylu i tego, w czym czujemy się najlepiej. Największe dwie zalety spodni typu chino - to właśnie ich praktyczność, możliwość zabawy konwencją oraz - co chyba najważniejsze - wygoda. Zatem jeśli zastanawiasz się, jakie spodnie męskie wybrać - wybierz chinosy.