Nawet najlepsze jakościowo paski do zegarków z czasem tracą na atrakcyjności wyglądu i co gorsza, również na funkcjonalności użytkowej. Niestety każdy skórzany pasek może ulec przypadkowemu uszkodzeniu, może stracić kolor, popękać lub się przerwać. Najczęściej uszkodzeniu nie ulega jednak sam pasek, lecz sprzączka, która odpowiada za przytrzymywanie zegarka na ręce. Jeśli dojdzie do takiej usterki, należy jak najszybciej ją usunąć odwiedzając zegarmistrza lub po prostu wymienić uszkodzony pasek na nowy. Gdy zdecydujesz się na tę drugą opcję, zwróć uwagę na kilka szczegółów, które pozwolą znaleźć pasek idealnie dopasowany do Twojego zegarka. Jakie to szczegóły? paski do zegarków

Wymiary paska

Niekiedy jest tak, że pasek do zegarka wymieniamy nie z powodu jego uszkodzenia, ale zwyczajnie dlatego, że stary pasek okazuje się zbyt krótki lub zwyczajnie za długi – dzieje się tak, gdy gwałtownie chudniemy lub tyjemy. Gdy stary pasek ulegnie uszkodzeniu, nowy również nie powinien być jego dokładnym odwzorowaniem. Korzystniej będzie na nowo dopasować szerokość i długość paska do naszych aktualnych – dzisiejszych potrzeb (do szerokości naszego nadgarstka). Jak to zrobić? Zmierz obwód nadgarstka doliczając kilka milimetrów ekstra na klamerkę i od uzyskanej wartości odejmij długość zegarka (odległość pomiędzy mocowaniami zegarka, pomiędzy tzw. teleskopami/uszami). Otrzymany wynik to optymalna długość paska, uwzględniająca obwód twojego nadgarstka i wielkości zegarka. Taki pasek po zamontowaniu do zegarka powinien zapinać się na nadgarstku, na środkową dziurkę. Oczywiście prócz długości paska musisz również uwzględnić jego szerokość. Ta musi być dostosowana do szerokości koperty i rozstawu uszu, do których mocuje się pasek. Pasek nie powinien być dużo węższy, a tym bardziej nie powinien być szerszy niż ten rozstaw. Inaczej będzie przesuwał się na ręce lub nieestetycznie zwijał.

Wybór klamerki

Gdy stara klamerka nie jest uszkodzona, niekiedy istnieje możliwość jej przełożenia na nowy pasek. Jeśli jednak chcemy wymienić cały zestaw, wtedy warto poszukać paska z klamerką dopasowaną do wyglądu samego zegarka. W serwisie https://paskidozegarkow.net znaleźć można całe mnóstwo pasków z różnymi wersjami klamerek. Można wybierać pomiędzy klamerkami o różnej długości i szerokości, o różnych kształtach i kolorach. Warto wybrać taki pasek z klamerką, której kolor będzie odpowiadał kolorowi obudowy-koperty zegarka i delikatnie kontrastował z kolorem samego paska. W ten sposób otrzymamy spójne i eleganckie, uzupełniające się wzajemnie połączenie zegarka, paska do zegarka i zamontowanej na jednym z jego końców klamerki.