chusty wełnianeNaturalne surowce wykorzystywane do produkcji tkanin zawsze były cenione wyżej od syntetycznych. Pozyskanie wełny, bawełny, czy jedwabiu jest procesem dość skomplikowanym, głównie ze względu na czas, który potrzebny jest, aby dany surowiec powstał. Wełna ma pochodzenie odzwierzęce, a zatem potrzeba kilku miesięcy na jej wytworzenie. 


 Ogromne zalety wełny są nam dobrze znane już od wieków, dlatego tak chętnie jest wciąż wykorzystywana do produkcji odzieży. Czapki i chusty wełniane nosili już nasi pradziadowie, głównie ze względu na rewelacyjne właściwości tego typu tkanin. Bez względu na grubość splotu, zawsze zapewniały dobrą termoizolację, a przy tym umożliwiały skórze oddychanie. 


 Chusty wełniane, które widujemy na starych rysunkach i fotografiach były nieodłącznym elementem wiejskiego stroju kobiecego. Charakterystyczne wzory (najczęściej kwiaty i motywy roślinne) były wykonywane za pomocą naturalnych barwników uzyskiwanych z roślin. Do chust wełnianych często doczepiano frędzle, które także spełniały rolę ozdoby.