Gdy za oknem słońce i na termometrze słupek sięga przyjaznych człowiekowi temperatur, pierwsze co przychodzi nam do głowy to oczywiście wyjście z domu. Kto z nas nie lubi się też wybrać na jednodniową wycieczkę? Taki wypad wymaga od nas jedynie odrobiny spontaniczności, a może nam zagwarantować zaczerpnięcie świeżego powietrza i porzucenie choć na kilkanaście godzin trosk dnia codziennego.

Bez specjalnych przygotowań

Zdecydowanym atutem tego typu decyzji jest brak konieczności planowania, a potem długiego przygotowywania, tak jak ma to miejsce przy większych wyjazdach. Decydując się na taką wycieczkę można wybrać lokalizację oddaloną jedynie kilkadziesiąt minut czy parę godzin od naszego miejsca zamieszkania, więc gdy rano wpadniemy na taki pomysł, to po południu możemy się już cieszyć wolnością i swobodą. Dobrym rozwiązaniem na takie wypady są plecaki turystyczne, które są pojemne i zdecydowanie bardziej praktyczne niż torby czy walizki. W końcu na tak krótki wyjazd nie potrzebujemy pakowania szafy ubrań i tony kosmetyków - wystarczą jedynie podstawowe rzeczy, które wrzucimy tam w ciągu kilkunastu minut i będziemy gotowi by ruszyć w drogę. Dodatkowym ich atutem jest to, że plecaki turystyczne są zwykle doskonale wyprofilowane, a co za tym idzie wygodne do noszenia, co będzie bardzo ważne, gdyż zwykle takie spontaniczne wyjazdy czynimy z myślą o wycieczkach pieszych.

Co okaże się niezbędne?

Warto ograniczyć się do minimum i zabrać ze sobą najpotrzebniejsze rzeczy. Oczywiście podstawą będą dokumenty i choćby niewielka ilość pieniędzy, bo jak wiadomo wypadki chodzą po ludziach i zawsze lepiej mieć jakieś zabezpieczenie. Telefon może posłużyć nam za nawigację w przypadku pieszych wycieczek, lecz dla pewności nie zawadzi też wziąć drukowanej mapy rejonu w który się wybieramy, na wypadek braków w zasięgu czy też wyczerpaniu się baterii w naszym sprzęcie. Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą aparatu fotograficznego, bowiem nigdy nie wiadomo jaki widok może nas urzec, a z pewnością będziemy wtedy chcieli to uwiecznić. Na wypadek niespodziewanego słońca można zabrać ze sobą czapkę z daszkiem, a ostatnim, choć bardzo ważnym punktem naszej "wyprawki" powinien być prowiant i zapas wody lub innych napojów. Te można mieć zawsze pod ręką, bowiem plecaki turystyczne mają z reguły specjalne zewnętrzne kieszenie na butelki oraz przekąski, więc możemy po nie sięgnąć w każdej chwili wycieczki, nawet jeśli nie zarządzimy w danym momencie postoju. Co mniej oczywiste, a najważniejsze - na wycieczkę warto zabrać ze sobą dobry humor, bowiem robimy to w końcu dla przyjemności i relaksu.