Powracanie do rzemieślniczych zawodów nie dziej się bez przyczyny. Z powodu chęci bycia oryginalnym wiele kupujących rezygnuje z konieczności bycia posiadaczem najnowocześniejszych modeli z kolekcji topowych projektantów na rzecz tego co robione pod indywidualne zamówienie. Obuwie sklepy sprzedają w formie hurtowej kilkuset tysięcy sztuk. Buty męskie podobnie jak i damskie kupowane w sieciowych sklepach spotkać można niemal wszędzie, obuwie dziecięce podobnie.

Duże miasta generują potrzebę wyróżnienia się z tłumu. Wśród wielu modeli to właśnie najlepsze i najoryginalniejsze obuwie sklep będzie promował najchętniej. Dzięki możliwości odstawania od normy wiele osób czuje się bardziej docenianych i lepiej postrzeganych w stosunku do swojego otoczenia, jak i zupełnie obcych ludzi. Buty damskie są w tym zakresie dużo łatwiejsze do skomponowania z nich atrakcyjnej kompozycji w innymi elementami garderobami.

W wielu przypadkach buty męskie są do siebie niezwykle podobne, szczególnie jeśli mowa o klasycznych modelach, które od bardzo wielu lat pozostają całkowicie niezmienne. Nietypowe rozmiary, szczególnie jeśli kupuje się markowe buty, sklep może domówić u producenta lub dostawcy i zaproponować klientowi w najbliższym, możliwym terminie zazwyczaj po uiszczeniu zadatku.