W latach trzydziestych dwudziestego wieku szewcy stali się projektantami obuwia. Kolory, kształty i dekoracje dosłownie eksplodowały u stóp mody. Szeroki wybór butów w miriadach styli wypełnił sklepy obuwnicze. To właśnie w tej dekadzie zaczęto również stosować korek do tworzenia podeszew na platformach. Na arenie międzynarodowej styl ten odniósł ograniczony sukces, ale wraz z początkiem II wojny światowej (1939-1945) trend ten zyskał na popularności. Wojna doprowadziła do niedoboru skóry na obuwie cywilne, pojawiły się więc grube podeszwy z drewna lub korka, a w górnych częściach butów skórę zastąpiono z materiałami z rafii, konopi lub włókien tekstylnych. W Stanach Zjednoczonych, gdzie racjonowanie było mniej surowe niż w Europie, buty damskie na platformach były częściej wykonane ze skóry, ale kobiety były reglamentowane do dwóch par butów rocznie.

Modny obcas

buty damskie - tanie modeleWysoki, stożkowaty obcas utrzymywał się w modzie od późnych lat dwudziestych do połowy lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku, przechodząc niewielkie zmiany w formie. Scenę butów damskich odmieniły dopiero tak zwane "włoskie obcasy", później ochrzczone "szpilkami", które stały się bardzo popularne w latach pięćdziesiątych. Co ciekawe, ten wysoki i bardzo smukły obcas w wielu językach nosi nazwę pochodzącą od słowa "sztylet". Co te buty damskie mają wspólnego ze sztyletami? Teoretycznie niezbyt wiele, choć trzeba przyznać, że pierwsze obcasy tego typu miały w środku rdzeń z metalu. To zapewne on odpowiada za to skojarzenie.

Sztylety czy obcasy?

Choć możliwe jest jeszcze inne pochodzenie takiej "kłótej" nazwy dla szpilek. Kiedy spopularyzowały się w połowie ubiegłego wieku, właściciele niektórych przybytków stanęli przed nie lada problemem. Otóż tak cienkie obcasy, dźwigając na sobie dziesiątki kilogramów, wywierały ogromny nacisk na niewielką powierzchnię – około jednego centymetra kwadratowego. Kobiety noszące takie buty były więc niebezpieczne dla niektórych rodzajów podłóg. Przykładem może być ówczesny Luwr, gdzie dla bezpieczeństwa wiekowej podłogi proszono kobiety o zakładanie na szpilki specjalnych korków.